Preskočiť na obsah

SNAHA O ZÁCHRANU ĎALŠEJ PAMIATKY – Pomník padlých

Zverejnené 5.8.2022.

Kategória

Včera (4.8.) bol starosta obce podpísať zmluvu o poskytnutí finančnej dotácie na Ministerstve obrany SR, ktorá umožní za spoluúčasti našej obce odborne zreštaurovať ďalšiu kultúrnu pamiatku.Tentokrát sa obnovy dočká PAMÄTNÍK OBETIAM I. SVETOVEJ VOJNY

JE TO PRÁVE 100 ROKOV OD ZALOŽENIA POMNÍKA

Práve tento rok ubehne presne 100 rokov od výstavby pomníka. Pomníka, ktorý v sebe nesie príbehy veľa rodín v našej obci. Práve jeho opravou si chceme uctiť pamiatku všetkým obetiam nielen I. Svetovej vojny, ale aj všetkým naším hrdinom, ktorí padli pri obrane našej krajiny/obce.

Pomník padlých v Sekuliach bol postavený v roku 1922 v areáli kaplnky Sedembolestnej Panny Márie. Zdobí ho súsošie anjela s umierajúcim vojakom. Nižšie je na troch stranách majuskulný nápis K PAMATKE NAŠIM | DRAHYM PADLIM | VO SVETOVEJ VOJNE. Na zadnej strane podstavca je zakladateľský nápis, ktorý dokladá rozhodujúci podiel Jána Maxiana pri výstavbe pomníka.“Jedna múdrosť vraví, že keď národ nepozná svoju minulosť, musí ju znova prežiť. Nezabúdajme na to dobré ale ani zlé, čo prežili naši dávni predkovia.“

POPIS POŠKODENIA

Celkový pohľad na pamätník, ktorý je vysekaný z približne 21 kusov kamenných blokov Božanovského alebo Hořického pieskovca bol vo svojej pôvodnej koncepcii pravdepodobne objekt prezentovaný VO FARBE KAMEŇA. Na poškodenej, tehlovo betónovej podeste je v jeho strede umiestnené dvojstupňové kamenné pódium, na ktorom spočíva pilier s jednoduchou hlavicou.Na celom objekte sa nachádzajú hrubé sekundárne farebné vrstvy, ktoré nakamennú hmotu pôsobia deštruktívne. Vrchné vrstvy majú olejový charakter. Sú viditeľné priečne praskliny v kameni, ktoré bolo možné lokalizovať až po chemickom sňatí hrubých sekundárnych vrstiev.Viaceré nepriedušné náterové vrstvy zabraňujú prirodzenému odparovaniuvlhkosti z kapilárnych pórov hmoty pieskovca a dlhodobým degradačným procesom spôsobujú eróziu povrchu kameňa. Ten pod náterovými vrstvami stráca svoje spojivo a degraduje.

NÁŠ CIEĽ

Základným cieľom je zastavenie alebo obmedzenie vplyvu degradačných procesov na pamiatku a jej následná revitalizácia. Podmienkou reštaurátorského zásahu je, aby všetky formy intervencie vykonané na diele za účelom stabilizácie jeho hmotnej podstaty a zhodnotenia jeho umelecko-historických kvalít, boli realizované s plným rešpektom k originálu, so snahou zachovať a podporiť hodnoty, ktoré tento objekt reprezentuje.🕚 Predpokladaný termín ukončenia prác – NOVEMBER 2022

MOŽETE POMÔCŤ

V prípade záujmu o pomoc na spolufinancovaní obnovy je to možné aj formou individuálnych darov na ÚČET OBCE: IBAN SK8456000000003301590001 POZNÁMKA: Dar pamätník.Veríme že do konca roka vám stihneme predstaviť pamätník v novom šate tak ako sme ho už dlho nevideli. 😊

ℹ️ Realizované s finančnou podporou Ministerstva obrany Slovenskej republiky v rámci dotačného programu.