Preskočiť na obsah

Záhradkár: Starostlivosť o plodiny v teplejšom počasí

Zverejnené 25.4.2024.

Kategória

Sekulskí záhradkári pripomínajú pestovateľom cesnaku, cibule a póru, že s nástupom oteplenia začne nálet mínerky pórovej na tieto plodiny a preto je treba vykonať buď prikryte porastov netkanou textíliou, alebo všetky cibuľoviny ošetriť nasledovnými prípravkami :

Sanium Ultra + zmáčadlo, nestačí JAR, ani iný saponát. Ošetriť treba hneď na začiatku oteplenia! Metodické pokyny nájdu záhradkári v Celoročnej ochrane záhradných plodín na strane 31.

Nálet obaľovačov ovocia bol počas chladného počasia prerušený, takže je potrebné sledovať početnosť odchytených obaľovačov, ktorá bude mať stúpajúcu tendenciu. Je potrebné sledovať najprv obaľovače na broskyniach, následne slivkách a potom na jabloniach a tiež i obaľovača kôrového na
všetkých kmeňoch kôstkovín.

Jablone proti prvotnej červivosti spôsobenej piliarkou jabloňovou treba po odvitnutí ošetriť nasledovnými prípravkami: Neemazal T/S, ktorý je hĺbkový, alebo Sivanto Prime, má systémový účinok Metodické pokyny môžu nájsť pestovatelia v príručke Celoročná ochrana záhradných plodín na strane 13.

Skoré čerešne –májovky proti vrtivke čerešňovej je možné ošetriť prípravkom: Sanium Ultra, ktorý má kontaktný povrchový účinok. Odporúčanie je tiež v Celoročnej ochrane záhradných plodín na strane 10.

Sekulskí záhradári poskytujú pre pestovateľskú verejnosť stále poradenstvo na telefónnom čísle 0949700907.

Ing. Alojz Kunštek, predseda ZO