ZO SZZ Sekule upozorňuje pestovatelov sliviek na ošetrenie proti piliarkam, ktoré spočíva v dôkladnom postreku stromov sliviek ihneď po ich odkvitnutí, keď opadávajú posledné biele korunné lupienky kvetov nasledovnými povolenými prípravkami :
- Decis EW 50
- Decis Protech
- Delta EW 50 a
- Sanium Ultra
Piliarka slivková
Piliarka slivková (Hoplocampa minuta) patrí k najvážnejším škodcom sliviek a ringlôt. Okrem týchto hostiteľských druhov škodí aj na mirabelkách, trnke obyčajnej a v menšom rozsahu na čerešni a marhuli obyčajnej. Škodca spôsobuje skorú červivosť sliviek a je rozšírený v celej Európe.
Základným, aj pre laika ľahko rozpoznávacím znakom piliarky slivkovej, je čierny zadoček a čierne bruško. Tykadlá samičiek majú hnedočierne sfarbenie v porovnaní so samčekmi, ktorí majú svetlohnedú farbu tykadiel. Krídla škodcu sú takmer priehľadné. Nakladené vajíčka sú sklovito lesklé, svetlozelené a majú fazuľovitý tvar. Larva je dlhá približne 6 mm a má valcovité telo, belavej, žlto alebo zelenobielej farby.
Škodca prezimuje v pôde ako posledné vývinové štádium larvy. Kuklenie prebieha na jar koncom marca. V apríli dochádza k liahnutiu imág. Po vyliahnutí kladie samička vajíčka do kališných lístkov práve sa rozvíjajúcich kvetov stromov. Larvy poškodzujú plody, ktoré opadávajú spolu s nimi, následne plody opúšťajú a zavŕtavajú sa do pôdy, kde prezimujú. Charakteristickými znakmi napadnutých plodov sú dva tmavé otvory – jedným, menším otvorom larva prenikla do plodu a druhým, ktorý je väčší, plod opustila. Poškodené plody sa vyznačujú tmavou dutinou, ktorá je plná kašovitého trusu. Pre škodcu je typická jedna generácia za rok.
Za výraznú redukciu úrody slivkovín počas priaznivých poveternostných podmienok v období vegetácie, môže zanedbanie chemickej ochrany proti piliarke slivkovej počas viacerých rokov. Ak slivkoviny bohato kvitnú, no napriek tomu pozorujeme slabšiu alebo dokonca nijakú úrodu, môže za to práve premnoženie tohto škodcu. Ochranné opatrenie proti piliarke slivkovej je pomerne jednoduché. Spočíva v dôkladnom postreku stromov vhodným prípravkom. Dôležité je však zvoliť správny termín ošetrovania stromov, preto sa odporúča chemická ochrana 3 – 5 dní pred kvitnutím alebo hneď po odkvitnutí a to vtedy, ak sa vyskytujú dve vajíčka na 100 kvetov. Zároveň je vhodné zbierať napadnuté plody. Umiestnením bielych lepových doštičiek do korún strom v období pred ich kvitnutím môžeme zistiť nálet imág.